Historie


Odkud a kdy přiběhl Benešovský běžecký klub??

První krůčky, které nakonec odstartovaly vznik BBK, se datují do roku 2014. Vše začalo premiérovým ročníkem Benešovského běžeckého festivalu. Tedy závodů v našem krásném městě Benešov a v podzámčí Konopiště. V dnešní době je už takových závodů celkově pět!

Novoroční běh sloužící spíše ke spálení kalorií z prohýřené noci při příležitosti přivítání Nového roku, ale i přes to podávají všichni kvalitní výkony. První květnový den, kdy v podvečer předešlého dne upálíme všechny naše „čarodějnice“, a tak se nemáme s kým líbat po rozkvetlou větvičkou na malebném vrchu Karlov s panoramatickým výhledem na město, se vydáváme na výběh tohoto kopečku. V červenu přijímáme pozvání od arcivévody Františka Ferdinanda d’Este na porci 10 kilometrů po jeho panství. V září překvapivě neusedáme do lavic, ale proháníme se ulicemi Benešova. Je tu totiž Benešovská desítka. Nejedná se o půllitr zlatavého moku, i když ten v místním pivovaře Fedinand vaří skutečně chutný, avšak o závod pořádaný pro sportovce. Posledním z pěti závodů je Mikulášský běh uzavírající další úspěšnou běžeckou sezónu. To jsou akce, jež vedly k vytvoření party se společným zájmem, ale nyní zpět do historie.
 

Na jaře roku 2014 se rozeběhly veřejné tréninky v zámeckém parku pod vedením Matyáše Pokorného, jež napomohly k seskupení lidí se stejným zájmem. A tím je běh. O tréninky byl v úvodu až nečekaný zájem. V podvečer se scházelo až čtyřicet nadšenců toužících po sběru kilometrů. Postupem času se počet účastníků zužoval a zůstalo jen pár opravdových nadšenců. Po vydařeném uspořádání prvního ročníku závodu Benešovské desítky se uchytila myšlenka spojit a sdružit tyto jedince, osamocené sportovce, v jednu silnou partu, klub.

A tak se k datu 17. 11. 2014 založil BENEŠOVSKÝ BĚŽECKÝ KLUB pod spolkem Benešov žije sportem, který coby právnická osoba pořádá běžecké akce. U zrodu stálo devět osobností, jmenovitě Anna Bártová, Jakub Kouklík, Jan Mayer, Karel Pelikán, Matyáš Pokorný, Luděk Procházka, Zdeněk Rada, Robert Šachl a Jarmila Zeidlerová, jejž svými kroky odstartovali něco, co by po nás mělo ještě dlouho pokračovat.

Jak šel čas, přibývaly nejen kilometry, ale i členové a členky. Bylo potřeba dát klubu nějaký řád a strukturu. Na své vůbec první schůzi, počátkem roku 2015, byl zvolen první předseda oddílu, Jakub Kouklík, který zastupoval okolo dvaceti sportovců. Dvacet ovšem nebylo konečné číslo. Počet členů se vyšplhal až na úctyhodných 45! Nutno podotknout, že tréninků se zúčastňoval jen zlomek členů, a proto došlo na jaře roku 2016 k aktualizaci členské základy. Některé zastavilo zranění, jiné pracovní důvody anebo jim padla do životní cesty jiná překážka. Došlo ke změně ve vedení klubu. Novým předsedou se stal Karel Pelikán, který navázal na dobrou práci svého předchůdce. Jak se s odstupem času ukázalo, byla to dobrá volba. Výsledky se výrazně projevily hned v nadcházející sezóně.

 

Rok 2017 byl historický a průlomový. Došlo k odtržení klubu od spolku Benešov žije sportem, ustálení členské základny, uzavření partnerské smlouvy se sponzorem a začala nová éra BBK. Nová cesta BBK zdá se býti dobrá. Klub reprezentuje rovná čtyřicítka členů jednak na půdě České republiky, ale i za jejími hranicemi. S další sezónou přicházejí i další úkoly a cíle. Z těch nezávodních stojí za vyzdvižení vytvoření vlastních webových stránek. Ze sportovních je dobré zmínit účast dvou týmů na populárním štafetovém závodě Vltavarun.

Doufáme a přejeme si, aby to nejen členům BBK, ale i ostatním konkurentům běhalo podle jejich představ, plnili si své osobní sny a cíle a hlavně je podrželo zdraví a jejich okolí.