Běh ke hvězdám

Jelikož máme jedno z nejsušších období, byla trať silně rozmáčená a velmi blátivá. Když k tomu připočteme kořeny a kamení, trasa se rázem stává snovou a hojně vyhledávanou. Vydatný déšť běžel až na vrchol společně se závodníky, tak že bláto, krev i pot rovnou smýval zpět do údolí. Benešákům očividně kopečky moc nevoní, a proto jich na startu bylo pomálu. Konkrétně šest.
Přesně v jedenáct hodin tamějšího času vytáhly ženy a veteráni cepíny a začaly se škrábat na vrchol. Po deseti minutách je ve stejném gardu začali pronásledovat muži a junioři. Petra Hálová, která si nesla na hru číslo tři, vybojovala číslo dva a vyrýžovala ve Hvězdonicích stříbro mezi ženami do 44 let. O kategorii výš Jana Picková nasazena s číslicí jedna zůstala lehce pod stupni vítězů, tedy na pěkném pátém místě. 
Pojďme nahlédnout mezi muže. Jirka Žaba, v nejmladší skupině, nasadil nejvhodnější obuv, kterou si mohl vybrat. Silniční supersporty. Neuběhl ještě ani kilometr a už se rochnil v blátě. Svou bahenní show předvedl znovu o kousek dál. I přes tuto školáckou chybu odvezl šesté místo s časem lehce nad 28 minut. Mezi čtyřicátníky bychom hledali modrožlutý trikot marně, ale o kategorii dál už se blýskalo více štěstíček. Zkušený Petr Stolárik ví, jak se doluje zlato, a tak to také předvedl se vší parádou. Ukázal záda svému obvyklému rivalovi ze Zruče, jmenovci Dubjákovi. Povšimněme si, že vždy, když se závodí do kopce náš reprezentant, konkurenta poráží!! Povedlo se mu to jednak v Běhu na Blaník, jednak v závodu na Čerčanský Chlum, rovněž i ve Zruči, tak i ve Zdislavicích a nyní ve Hvězdonicích. Že bychom odhalili slabinu Zručského fofrníka?? No, nechme se překvapit, co přinese další poměřování sil těchto borců.
Další nadějí mezi padesátníky byl Karel Říha. Ten si odvezl od řeky dvanáctku ....... snad byla jen na hrudi. Těžko říci. Další cenný kov odvážel Pavel Mrva. Čas pod 31 minut stačil pouze na bronz, ale stále ještě bedna. Pavel se stává stálicí na stupních vítězů. Věřme, že mu forma zůstane i do dalších závodů, aby přidal další medaile do již tak bohaté sbírky.
Letos více než tratě prověřuje závodníky počasí. To běžcům nejvíce přálo při návštěvě Blanických rytířů v jejich domovině. Uvidíme, co si pro nás příroda přichystá na další, devátý, díl seriálu Běžce Podblanicka 2020, který se bude psát opět z Vlašimi, kde by se měl uskutečnit vložený závod oproti původnímu harmonogramu. Propozice k této akci prozatím nevyšli, a tak zůstáváme v očekávání, co si na nás ševci připraví.